FISAF.cz Vás zve na

Workshop: 
ASHTANGA JÓGA

Navigace: Úvod \ Vzdělávací kurzy \ ASHTANGA JÓGA

3. stupeň: WORKSHOP

Tento workshop je možné absolvovat samostatně nebo jako 3. stupeň vzdělávání pro získání živnostenského listu.

Cena školení: 2 500 Kč

Časová náročnost: 20 hodin

Školení probíhá v čase 9 - 17 hodin.

Charakteristika kurzu:

Ashtanga jóga je uceleným systémem jógové praxe dynamického charakteru. Je založena na pojetí osmidílné cesty jógy dle Patandžalího. Podoba třetí větve – praxe ásan - má charakter pevně dané sestavy pozic, která by měla být praktikována v ideálním případě 6 dní v týdnu a spolu s praxí pranajámy trvá 1,5 – 2 hodiny. Je zamýšlena pro praxi člověka žijícího běžným životem, který pracuje a případně má rodinu. Měla by vést k tomu, aby jeho tělo i mysl byly zdravé a plné síly a energie potřebné pro zvládání života ve všech jeho fázích. Vede ke klidu, vyrovnanosti, vytrvalosti, síle a pružnosti.

Ashtanga jógu uvedl ve známost pro západní svět Sri Patabhi Jois v druhé polovině minulého století. Bývá považován za jejího zakladatele. Škol ahtanga systému v současnosti existuje mnoho, škola Patabhi Joise (spis Joga mala) je velmi rozšířená a tradiční. Klíčovou osobností pro vývoj a šíření ashtangy byl Tirumalaj Krišnamačárja, který se počátkem minulého století systém dlouhá léta učil u himalájského mistra Brahmačárji. Ten ho po mnoha letech vyslal zpět do města a vybídl ho k založení rodiny a šíření systému jógy mezi široký okruh zájemců. Patabhi byl léta žákem Sri Krišnamačárji. Založil yogashallu v Mysore a s celou svou rodinou se oddaně věnoval praxi a učení jógy. Zde se s ním seznámili adepti ze Spojených Států v šedesátých letech (David Williams, Richard Freeman, Nancy Gilgoff, David Svenson a další), kteří jsou vesměs dosud žijícími a praktikujícími učiteli přímo školenými u Sri Patabhi Joise. V tradici Patabhiho yoga shally v Mysore dále pokračuje jeho vnuk Sharath a jeho dcera Sarasvathi. Samostatně vyučuje jeho syn Manju Jois. Ashtanga je tvořena v dnešní podobě 6 sériemi ásan, jejichž obtížnost stupá. Běžně praktikující jogíni cvičí první dvě série, další série jsou již velmi obtížné a vyžadují vytrvalou mnohaletou přípravu. Každá ashtangová praxe se skládá ze stojných pozic, které jsou vždy stejné, z vlastní série a ze závěrečných pozic, které jsou rovněž stejné.

O víkendu budeme podrobně procházet první sérii nazývanou jóga čikitsa – jóga léčivá. Při pravidelném praktikování by měla vést k úplnému celkovému ozdravení těla i mysli, k harmonizaci všech tělesných systémů, k vyrovnání všech dysbalancí těla i mysli. Druhá serie – nadí šudhí - obsahuje hodně záklonových pozic a otevírá silně emoční tělo a hlubší vrstvy naší bytosti, silně aktivizuje energetický systém, prohlubuje vyrovnávací účinky první série. Během víkendu se podíváme i na pozice z počátku druhé série.

Ashtanga vede jogína rychle k tomu, že může praktikovat sám a není závislý na svém učiteli. Je dobré, aby také pokud je to možné praktikoval se svým učitelem na lekcích v Mysore stylu, což znamená, že student praktikuje a učitel studenty opravuje a individuálně jim radí a vysvětluje. Ze systému ashtangy byly odvozeny různé další soudobé dynamické jógové směry (power jóga, vinyasa jóga aj.). Nemají tak pevnou strukturu, umožňuje více improvizovat a tvořit. Jsou však hodně založeny na závislosti praktikujících na učiteli.

Pro koho je kurz určen?

  • Workshop je určen široké veřejnosti.
  • Pro lidi, kteří chtějí získat živnostenský list a stát se profesionálem podnikatelem, tak musíte projít i předchozí dva stupně vzdělávání.

Proč se na kurz přihlásit?

  • Získáte nové zkušeností
  • Pomůže vám to v dalším lektorování i jiných sportů
  • Získáte nové kolegy z workshopu
  • Můžete si vyměňovat zkušenosti se zkušenými lektory
  • Získáte větší přehled

Lektorský tým:

Simona Horčičková
Simona Horčičková
Lektorka

„Představme si takové semínko, které v sobě nosí každý z nás. Pravidelnou jógovou praxí v nás začne toto semínko klíčit. Čím hlouběji do jógy pronikáme, tím si jeho přítomnost více uvědomujeme a lépe se o něj staráme. Čím lépe se staráme, tím více roste. Až jednoho dne zjistíme, že to malé semínko vyrostlo v statný strom plný blahodárné mízy, která má kouzelnou moc perfektní harmonie.“ Velkou inspirací jsou mi (kromě mých 3 dětí) skvělí učitelé, jako je Katka Nováková, Martin Wagenknecht, Liana Sheintal, Mary Kane, Vyjay Kumar, David Swenson, Petra Visser a mnoho dalších, které jsem měla to štěstí v životě potkat nejen u nás v Čechách ale i na krásné slunné Floridě. Praktikuji Ashtanga yogu celým svým srdcem a na své cestě se o tuto radost s každým ráda podělímJ Simona

Tomáš Helbig
Tomáš Helbig
Lektor

Před několika lety jsem zkusil první lekci jógy a po tom, co mi došlo, co učitelka mínila tím „pes hlavou dolů“, jsem u ní zůstal. Nejprve jsem objevil Hatha Jógu a postupně hledat něco dynamičtějšího. Odpověď mi dala až Ashtanga Vinyasa Jóga se svým systémem. Teď se každé ráno vzbudím s pocitem jistoty, protože Ashtanga je tady stejná a krásná jako předchozí den. Jógu jsem studoval i učil napříč kontinenty a konečně našel svého učitele i v Čechách. V mých hodinách předávám načerpané znalosti, ověřené dlouholetou tradicí, tak, jak jsem je prožil na základě své zkušenosti.“

S sebou:

Psací potřeby, sportovní oblečení a obuv na cvičení a případně lehké občerstvení a pití.

 

Reference

Reaguji na proběhlý 2-denní seminář s Katkou Novákovou v lednu 2015. Předem bych se zmínila o tom, že lektoruji Poweryogu téměř od počátku, zůčastním se mnoha akcí, ale Kačku bychom nohli chválit a chválit a chválit. Profesionálně lidský přístup,metodika a pedagogické schopnosti mne a myslím i ostatní velmi překvapily. Jen více takových seminářů...

Katka Bachmanová

Dobrý den, ve dnech 24. 1. - 25. 1. 2015 jsem se zúčastnil Ashtanga jogy v Pražském OM YOGA STUDIU pod vedením Kateřiny NOVÁKOVÉ. Jednalo se o úžasné 2 dny, které měly svou teoretickou část - největší díl byl ovšem věnován samotnému cvičení. Už při prvním setkání s Káťou je vidět, že se jedná o zkušenou lektorkou, která dokáže správně metodicky vést, motivovat a sama velice dobře i zacvičit. Výsledkem je zahřáté, protažené, zároveň zpevněné tělo a pohodová mysl. Všem toto cvičení mohu jen doporučit.

Michal Kratochvíl