Rozhovor s Davidem Hufem: Koučování dá trenérům nový pohled na věc

Český svaz aerobiku a fitness Fisaf.cz pořádá 20. ledna 2018 unikátní celodenní workshop nazvaný Mentální trénink pro trenéry. Vede ho akreditovaný profesionální kouč pro osobní rozvoj a fitness, trenér David Huf, a je určen trenérům, instruktorům, sportovcům, ale také široké veřejnosti – zkrátka každému, kdo se věnuje nebo se chce věnovat vedení nejrůznějších pohybových aktivit. Davidovi Hufovi jsme položili několik dotazů a poprosili ho, aby nám pojem koučování osvětlil…

Na kurzu, který David Huf vede, se naučíte, co znamená pojem “Mentální koučink”, a jaké jsou jeho přínosy (nejen) ve sportu. “Seznámíte se s principy a nástroji v koučování, zjistíte, jaké jsou odlišnosti kompetencí trenéra, mentora, kouče, psychologa a terapeuta. Především se ale na příkladech naučíte různé styly myšlení, strategií a jejich praktické použití. A čekají na vás také mnohé modelové situace komunikace s využitím jednoduchých praktických nástrojů koučinku,” říká David Huf a přidává další informace:

 

  1. Proč vlastně takový seminář pořádáte? Potřebují trenéři mentální trénink?

 

Pokud trenéři pochopí a dokáží aplikovat do své běžné praxe principy mentálního koučinku,  tak se jim může jejich náročná každodenní práce výrazně zefektivnit ve všech oblastech. Také jim to může pomoct získat jiný úhel pohledu a to nejen na vytyčené plány a cíle trenérské, ale i v osobní rovině.

V semináři čerpám z mých zkušeností dvacetileté práce trenéra a také posledních pěti let mentálního koučování.

 

  1. Jak na tom trenéři dnes jsou? S čím se nejčastěji potýkají? Jak se tato profese mění?

 

Jejich situace není jednoduchá jak z ekonomického, tak i ze společenského postavení.

Koresponduje s celkovým naladěním ve společnosti, která je v současné době výrazně orientována na výkon a rychlý výsledek.

 

Znám hodně příkladů ambiciózních rodičů, kteří dokáží vytvořit opravdu velmi silný tlak na trenéra i své potomky…

Také je potřeba mít na zřetel, že jednotlivé sporty si konkurují jak mezi sebou, tak také s dalšími zájmovými aktivitami. Bojují tak všeobecně nejen o přízeň dětí a rodičů, ale také o výši dotace na základě své členské základny. Na druhou stranu – když už mají dostatek svěřenců, tak velmi často slýchám, že už to není jako dřív a děti prostě nechtějí tolik makat…

Toto vše pak vytváří podmínky a prostředí, které trenéry nějakým způsobem ovlivňují.

 

  1. Co to takový mentální trénink je?

 

Není to nic jiného než tvrdá práce na sobě – podobně jako fyzický trénink vyžadující spoustu osobního odhodlání, důvěry a uvědomění.

Bavíme se o úrovni myšlení, ovlivněné motivací, způsobem vytvářené strategie, jak myslíme a následného způsobu chování, které je zasazeno do prostředí, ve kterém se pohybujeme a vše realizujeme.

 

  1. Pořádáte mentální tréninky pro trenéry, nebo i veřejnost, která se věnuje jiným aktivitám něž sportovnímu vedení?

 

Ano i pro veřejnost, má však více obecnější charakter než pro sportovce a trenéry.

 

  1. Co přesně mentální trénink lidem přinese?

 

Spoustu důležitých pokladů do života – konkrétně například odpovědi na otázky typu Kde jsem? Kam mířím? Co k tomu (ještě) potřebuji?

Workshop Mentální trénink pro trenéry pod vedením Davida Hufa, se koná 20. ledna 2018. Lze ho absolvovat samostatně, nebo jako 3. stupeň vzdělávání pro získání živnostenského listu. Více informací najdete zde.

Denisa Sládková
Office asistentka FISAF.cz
Komentáře