Několikadenní veletoče v otázce sportování amatérů jsou snad u konce. Jaká pravidla pro něj definitivně platí po pondělním zasedání vlády?
Nejdřív dvacet lidí, pak po zásahu expertů dva, a následně po mohutných protestech ze sportovního prostředí dvanáct. Tolik lidí se nakonec bude moci sejít na jednom venkovním sportovišti.
Ovšem bohužel ne v jedné skupině, nýbrž v šesti skupinách po dvou, a to s podmínkou desetimetrových rozestupů!
Že spolu třeba děti sedí několik hodin ve škole a procházejí pravidelným testováním? Smůla, nehraje roli.
Dobrou zprávou je aspoň to, že sportovci testovaní být nemusejí a při svých aktivitách nemusí nosit respirátory nebo roušky.
A pochopitelně – využívání vnitřních sportovišť je dále zakázané. To samé zřejmě platí i pro vnitřní prostory přiléhající k vnějším sportovištím, jako toalety, sprchy nebo šatny, nicméně výkladové stanovisko ještě v blízké době přinese Česká unie sportu.
Náš návrh byl jeden sportovec na patnáct metrů čtverečních, což bohužel pro pana ministra a jeho expertní tým nebylo přijatelné. Takže aby se mohli amatéři vrátit, souhlasili jsme s jejich požadavkem desetimetrových rozestupů,
uvedl pro ČTK předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička.
Podle svých slov by měl s ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem vyhodnotit situaci koncem týdne.
Naším cílem je, aby v případě příznivých epidemiologických podmínek došlo brzy k dalšímu rozvolnění na venkovních sportovištích a otevření vnitřních, protože je tu mnoho sportů, které venku provozovat nelze,
napsal Hnilička na Twitteru.
Natěšenost dětí a ostatních amatérů v nejbližších dnech ještě zbrzdí špatné počasí, ovšem s „opravdovým“ startem jara bude hodně složité podmínky hlídat a dodržovat. Česká unie sportu k tomu nicméně všechny organizace vyzývá.
Jsme jednoznačně rádi, že vláda přistoupila alespoň na kompromisní variantu. Konečně nebude jedno velké fotbalové hřiště využívat pouze jedna dvojice, ale šest dvojic, a celkem dvanáct lidí bude moct sportovat za bezpečných pravidel,
řekl předseda ČUS Miroslav Jansta pro ČTK.
„Tím se otevře sportovní spolková činnost, kluby a jednoty mohou připravovat tréninky. Zaktivizují se konečně trenéři, kteří doposud pracovali hlavně online, a dětem se vrátí motivace,“ doplnil.