Český svaz aerobiku, fitness FISAF.cz v těchto dnech předává svou archivní sbírku do Národního muzea. V budoucnosti tak návštěvník bude moci spatřit například dresy několikanásobných mistrů světa v aerobiku, závodní obuv, cenné poháry, ale i talismany, které doprovázely reprezentační závodníky na mezinárodní závody.
Český svaz aerobiku a fitness FISAF.cz vyhlásil na podzim roku 2014 archivní sbírku, která nyní čítá několik stovek fotografií, archiválií, ale také množství dresů, pomůcek ke cvičení, pohárů, reprezentačního oblečení a plakátů. Zajímavostí je, že součástí sbírky jsou i nahrané rozhovory vedené metodou oral history s významnými reprezentanty, trenéry i funkcionáři.
Životopisné vyprávění se zaměřením na aerobik a sport tak poskytli například někteří z nejúspěšnějších závodníků jako Olga Šípková, Jakub Strakoš, Vladimír Valouch, Radka Hanáková a David Huf. Z mladší generace úspěšné reprezentantky v královské kategorii – sportovní aerobik ženy – Lucie Trubačová (Jiříková) a Martina Banyová (Fulínová).
Mezi rozhovory, které jsou velmi unikátní, pak patří rozhodně vzpomínky zakladatelek Českého svazu aerobiku a prvních rozhodčích, kde se můžete setkat nejenom s informace z období 90. let, ale i s úsměvnými příhodami o prvním „losovacím systému“ pro přípravu startovní listiny (papírky s napsanými čísly), či o prvním a posledním dress code pro rozhodčí (volná duhová trička). Jednou ze zakladatelek Českého svazu aerobiku byla i paní Bohumila Rešátková (Řimnáčová), původně reprezentantka ve sportovní gymnastice, která získala stříbrnou medaili v rámci družstva na Olympijských hrách v Mexiku v roce 1968.
Samostatnou kapitolou je téma cestování a zahraniční účast na mezinárodních závodech. Mgr. Gabriela Havlůjová na konferenci „Sportování a cestování po roce 1945“ konané ve dnech 21. – 22. září 2015 v Náprstkové muzeu v Praze přednesla první příspěvek na dané téma s názvem „Stopy českého aerobiku na světové scéně“, který byl založen zejména na rozhovorech s pamětníky, kteří vyprávěly své příběhy z cestování na západ v 90. letech, zábavné příhody s organizací závodů například v Itálii, kde si každý divák musel přinést svou židli, či se naši nejúspěšnější reprezentanti pokusili popsat neopakovatelnou atmosféru po návratu z Mistrovství světa v Sydney v roce 1997, kde Olga Šípková získala zlatou a trio Strakoš, Valouch, Holzer bronzovou medaili v obrovské konkurenci.
Před necelým rokem zaměstnanci Národního muzea ze sportovního archivu a sbírky na zasedání České unie sportu (ČUS), na Strahově vyzvali sportovní kluby a svazy v ČUSu sdružené, aby poskytly do našich sbírek předměty, dokumenty a fotografie z jejich historie i současnosti.
Vzhledem k tomu, že generální ředitel Národního muzea PhDr. Michal Lukeš a prezidentka Českého svazu aerobiku Mgr. Jana Havrdová podepsali dne 11. 11. 2015 smlouvu o spolupráci, již v tuto chvíli sbírka opět nabývá na rozsahu. Věříme, že jednou aerobik nalezne své místo buď na některé z krátkodobých sportovních výstav, či ve stále expozice muzea sportu, které čeká stále na své znovuzaložení.
Autorkou článkou je Gabriela Havlůjová z Fotoarchivu telesné výchovy a sportu Národního muzea
Zdroj: http://muzeum3000.nm.cz/zajimavosti/aerobik-miri-do-narodniho-muzea