ME sportovní aerobik a fitness: Eva Matějovičová poprvé mistryní Evropy v kategorii dospělých!

V neděli 2.6.2024 proběhlo ve švýcarském městě Pfäffikon finále FISAF International European Sport Aerobic & Fitness Championships. Tradiční kategorie nejvyšší evropské soutěže sportovního aerobiku a fitness historicky poprvé doplnil International Open Novice Cup, který dal příležitost získat první mezinárodní zkušenosti a novou motivaci i závodníkům nižších výkonnostních kategorií.

Česká reprezentace složená v obou závodech z více než 500 závodníků a trenérů potvrdila svoje postavení evropské špičky ve většině soutěžních i věkových kategorií. Obrovskou gratulaci si zaslouží všichni naši závodníci, velké poděkování patří také trenérům a rodičům, kteří v hale vytvořili perfektní atmosféru!

hodnotí výsledky šampionátu Jana Havrdová, prezidentka Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz.

Letošní ročník Mistrovství Evropy sportovního aerobiku a fitness týmů proběhl v termínu 30. 5. – 2. 6. 2024 ve Švýcarském Pfäffikonu. Na tento závod se celkem nominovalo 326 závodníků s doprovodem 59 trenérů.

Závodu se zúčastnilo 326 závodníků s doprovodem 59 trenérů z 27 klubů Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz. Své soutěžní choreografie předvedli v 5 věkových kategoriích – cadet, junior, youth, adult a master.

Hlavní favoritkou dospělé kategorie byla rozhodně Eva Matějovičová z Aerobic Teamu Praha, která se na loňském Mistrovství světa zapsala do dějin svým zlatým hatrickem (kategorii youth ženy, dospělá tria a aerobik grande). Ve Švýcarsku naplnila vysoká očekávání a poprvé vyhrála v kategorii dospělých žen. Stříbro si odváží Belgičanka Luka Torfs a bronz vybojovala Češka Vanda Šimková z MV Teamu Univerzity Tomáše Bati.

Aneta Bedrnová zlatá v kategorii Youth

Zajímavý souboj letošního evropského šampionátu proběhl také v kategorii Youth ženy. V této kategorii si zlato odváží Aneta Bedrnová z Aerobic Teamu Butterfly, která je dvojnásobnou mistryní letošní Evropy, druhou zlatou medaili získala v dospělém triu. Stříbro získává Viktorie Hejlová z Fitness Centra Báry a Hanky Šulcové a bronz Viktorie Fedorová z Fitstation.cz.

Velký zvrat a nečekané výsledky v kategorii dospělých párů

Nečekané výsledky přinesla kategorie dospělých párů. Těsně před odjezdem na ME se zranila partnerka Jáchyma Hanáka Alena Březinová, kterou nahradila Karolína Knedlová, pár ale i v novém složení nakonec získal stříbrnou medaili. Zlato vybojovalo belgické duo z RheAxion a bronz Tereza Miková a Alexandře Judickaja z Aerobic Teamu Praha.

Čeští favoriti Tomáš Absolon s Karolínou Kudláčkovou skončili na 4. místě. Zkušená česká reprezentantka se vrátila do vrcholné formy po narození dcerky, ale v semifinále ji zradilo zranění lýtkového svalu. Semifinálové kolo pár opakoval. Finále zajeli mnohem lépe, ale na medaili to tentokrát nestačilo.

Mistrem Evropy v kategorii dospělých mužů se stal Jáchym Hanák z MV Teamu Univerzity Tomáše Bati.  Stříbrný byl Polák Grzegorz Blasiak.

Zlato v kategorii trií patří Nikol Ullrichové, Viktorii Čedíkové a Anete Bedrnové z Fitness Center Báry a Hanky Šulcové. Stříbrnou medaili si odváží tým s názvem FIRE z Fitstation.cz ve složení Natálie Jabůrková, Valerie Fedorová a Viktorie Fedorová. Třetí místo obsadila děvčata z Fit studia D ve složení Adéla Soukupová, Aneta Moravečková a Veronika Šeráková.

Kategorii grande aerobik ovládl belgický tým RheAxion, stříbrná medaile putuje do Fit studia D s týmem XENA a bronz vybojoval tým z TJ Sokol Poděbrady s názvem týmu Divas.

Všechny medaile v Aerobic petite získali reprezentanti Česka. Zlato vybojoval tým z AK Olomouc, stříbro Aerobic Team Zlín a bronz putuje do Sportovního klubu MK Kladno.

V kategorii dospělých stepů tentokrát Česká republika neměla žádné zastoupení a obě medaile tentokrát zamířily do Francie. Juniorské zlato si odváží Sportovní klub OXYGEN Příbram.

V kategorii Master Teams si zlato odváží Aneta Kůrková, Nikola Kohoutková ze Studia K Barrandov. Na druhé příčce se umístilo Polsko.

Česká reprezentace přivezla z ME ve Švýcarsku 23 zlatých, 21 stříbrných a 20 bronzových medailí. Celkové výsledky ME ve sportovním aerobiku a fitness zde: https://drive.google.com/file/d/1pBaJiYwf9Hxx4CP_eC4Hq1EWLPcX1HNf/view?usp=drive_link

Největší mezinárodní výprava nováčků: Čeští závodníci zářili na International Open Novice 2024!

Letos se poprvé proběhl při ME nový závod s názvem International Open Novice. Tato nová soutěž byla do českých pravidel začleněna v průběhu letošní soutěžního sezóny V rámci Českého svazu aerobiku a fitness FISAF.cz byli do kategorie NOVICE nominováni závodníci z 3. výkonnostní třídy sportovního aerobiku. Nominace 10 nejlepších závodníků za Česko byla udělena celkem 104 závodníkům doprovázených 33 trenéry v kategoriích adult, youth, junior, cadet a mini.

Záznam z Mistrovství Evropy bude vysílat Česká televize na programu ČT Sport 11. 6. 2024.